Potencie v homeopatii

V tomto článku si vysvetlíme, čo znamená slovo „potencia“ v homeopatii. 

Možno ste sa už niekedy stretli s týmto pojmom: „Homeopat musí nájsť presný liek a potenciu.“ „V akej potencii liek podávame?“ apod.  V stručnosti môžeme povedať: potencia znamená riedenie. To, ako veľmi je liek zriedený, je označené číslom a písmenom. Túto informáciu nájdeme spolu s názvom prípravku. Napr. Arnica Montana 9 CH.

Ale vysvetlime si to na príklade: Homeopatické lieky sa vyrábajú z materskej tinktúry. Tú dostaneme napríklad z užitočnej bylinky Arnica Montana tak, že ju rozotrieme v trecej miske. Zoberieme 1 kvapku pôvodnej byliny a pridáme 99 kvapiek alkoholu. Zo vzniknutej tinktúry odoberieme 1 kvapku a pridáme 99 kvapiek roztoku vody a alkoholu. Následne sa roztok prudko otriasa a dostaneme riedenie 1 CH. Keď z tohto roztoku odoberieme 1 kvapku a opäť pridáme 99 kvapiek roztoku vody s alkoholom a opäť prudko otriasame – dostaneme liek Arnica Montana 2 CH. A tak ďalej, a tak ďalej…

Samozrejme homeopatické lekárne nepracujú s kvapkami, majú presné liekopisy na výrobu liekov a stroje, ktoré uľahčujú lekárnikom prácu. Ale princíp je rovnaký.

Dôležité je aj písmeno, ktoré nájdeme za číslom riedenia. CH alebo môžeme nájsť len C. Je to odvodené od slova centezimálny, čiže stotinový. Liek riedime sto kvapkami. Iné bežné riedenie je decimálne – teda desatinné a označenie bude D

Homeopatické lieky, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach majú najčastejšie potencie 5 CH, 9 CH, 15 CH, 30 CH. Od homeopata môžete mať doporučené aj vyššie potencie, napr. 200 CH alebo 1 M. Všeobecne platí, že čím je liek viac zriedený, tým je účinnejší. Na rozdiel od chemických preparátov, kde je to opačne. Pre laikov by som doporučila používať nižšie potencie, a to 5 CH, 9 CH, 15 CH. Vysoké riedenia už patria do rúk odborníkom homeopatom.