Základná lekárnička

Chcete začať používať homeopatiká a neviete, aké lieky si na začiatok zaobstarať? V článku si opíšeme niekoľko preparátov, ktoré sa hodia do „prvej“ lekárničky.

Všetky si môžete zaobstarať napríklad v potencii 15CH. Je to nižšie riedenie, ale pri presnom výbere je dostatočne účinné.

Liekom prvej pomoci je určite ARNICA MONTANA. Je účinná pri akýchkoľvek úrazoch, pri svalovom vyčerpaní, únave, po operáciách. Pomáha zastaviť krvácanie, odstráni bolesť a urýchľuje hojenie rán.

Užitočným liekom pri poštípaní hmyzom je APIS MELLIFICA. Uľaví vtedy, ak je rana opuchnutá, začervenalá, cítite pálenie alebo bodavé bolesti. Ak vám zlepšuje tieto bolesti studený obklad, vyskúšajte Apis.

V domácnosti je často potrebný liek na popáleniny. Ak je to len miernej povahy, miesto je červené, teplé a bolí, môže pomôcť CALENDULA. Uľavuje aj pri spálení od slnka. Liek je dobré užiť a aj rozpustiť vo vode a aplikovať na červené miesto.

 

Ak sa pri popálení objavia pľuzgiere, siahnite po CANTHARIS. Tento liek je výborný aj pri zápale močového mechúra s častým a bolestivým nutkaním na močenie.

Veľmi užitočným liekom prvej pomoci je krásny, ale smrteľne jedovatý ACONITUM NAPELLUS. Tak, ako je Arnica prvým liekom na zranenia, tak je Aconit prvým v poradí proti šoku. Pri nehodách, zľaknutí sa, ak je prítomný nepokoj alebo panika. Je tiež užitočný pri horúčke, keď človek je veľmi smädný, kožu má suchú, nepotí sa.  

Ďalším liekom, ktorý sa oplatí mať doma pre prípad potreby je ARSENICUM ALBUM. Pomôže pri otrave jedlom, alebo napríklad keď vám „nezapasuje“ cudzokrajná strava. Používame ho pri hnačke, zvracaní, slabosti. Ak vidíme zvracanie hneď po jedle, človek je zimomrivý a nepokojný, skúste Arsenicum. Typické sú pálivé bolesti, ktoré sa zlepšia teplom.