Homeopatický rozhovor

Ak ste sa ešte s homeopatiou nestretli, môže vás zaujímať, ako vyzerá taká homeopatická konzultácia (rozhovor).

V prvom rade chcem upozorniť, že to trvá naozaj dlhšie, ako sme bežne zvyknutí z ambulancií lekárov. Vyhraďte si preto dostatok času, priemerne môžete počítať 1 – 2 hodiny.

Homeopatia pôsobí na človeka odlišným spôsobom. Na rozdiel od klasickej medicíny, ktorá hľadá liek na konkrétne ochorenie. Homeopatia vplýva na človeka ako celok, lieči komplexnú bytosť. Povzbudí životnú silu klienta, a tak pomáha jeho sebauzdravným procesom. Jednoducho povedané: pomôže človeku, aby sa uzdravil sám. 

Toto sa nám v praxi naozaj deje. Človek príde na kontrolnú konzultáciu a uvedie, že sa nič nezmenilo. Ale pozorný homeopat zistí, že pán XY lepšie spí, má viac energie, migrény sú len raz za mesiac (namiesto raz za týždeň)… Životná sila sa zvyšuje a človek sa postupne uzdravuje.

Čo sa teda bude na konzultácii diať? Potom, ako si homeopat zapíše vaše iniciály, bude zvedavý na problém, s ktorým prichádzate. Aké ťažkosti vás priviedli a od kedy to trvá. Fyzické trápenia sú však len časťou našej osobnosti. Aby mohol homeopat predpísať správny liek, musí zistiť, aký ste človek; to čím ste jedinečný, čím ste iný, ako ostatní ľudia. Pamätajte! Hľadáme liek pre vašu jedinečnú osobnosť. Preto prídu na rad „zvláštne“ otázky. Čo vám chutí jesť, čo by ste nikdy nezjedli? Akú máte povahu, aký ste? Čo vás zaujíma, aké máte záľuby? Čo sa vám sníva?…

Pre bežnú populáciu čudné otázky. Pre homeopata sú to cenné informácie, ktoré ho dovedú k výberu správneho lieku.
A čo znamená správny liek? V homeopatii sa riadime základným: „Podobné sa lieči podobným“ To znamená, že látka, ktorá vyvolá nejaký prejav (napríklad červené vyrážky po popŕhlení žihľavou) dokáže toto aj vyliečiť (v uvedenom príklade liekom vyrobeným z pŕhľavy dvojdomej).
Preto homeopat hľadá čo najpresnejší liek na prejavy, ktoré vidí u každého človeka na fyzickej, mentálnej aj emočnej úrovni osobnosti.
A tak vy sami množstvom informácií, ktoré homeopatovi poskytnete prispievate k svojmu liečeniu.