Ako užívať homeopatiká?

Často sa stretávam s touto otázkou, preto si to v dnešnom článku vysvetlíme. Moja odpoveď je väčšinou: „Užívajte podľa potreby…“

Homeopatiká používame iným spôsobom pri akútnom – práve prebiehajúcom ochorení a inak pri chronickom probléme. Aj niektoré ochorenia si vyžadujú špecifické užívanie.

Ale pekne po poriadku: Jedna dávka je jedna guľôčka, tabletka alebo kvapka homeo lieku. Sacharózové guličky, ktoré používame pre homeopatiká sú rôznej veľkosti. Od 1 mm, ale bežnejšie 3 alebo 5 mm. Avšak aj taký malý liečik je dostatočne účinný. Záleží totiž na potencii lieku. (Viac o potenciách nájdete tu.)

Ak nás prepadne náhle akútne ochorenie, homeopatiká môžeme užívať častejšie. Napríklad: Zrazu ma začalo bolieť hrdlo. Mám svoj účinný liek proti bolesti (určujeme ho podľa prejavov), dám si hneď jednu dávku. Teda jednu guľôčku lieku si nechám rozpustiť v ústach. Liek trošku pomôže. Po 10-15 minútach si dám ďalšiu dávku. Takto pokračujeme podľa potreby. Keď liek účinkuje, predlžujeme intervaly podávania. Po 10 minútach – po 20 minútach – po pol hodine… Na druhý deň bude stačiť užiť liek 3 x denne, potom ráno a večer… Dobrým znakom je, keď zabudnete, že treba užiť homeopatiká. Telo vám hovorí, že už sa začal samoliečebný proces. 

Môže však nastať aj situácia, že liek nepomáha.  Ak sa stav nezlepšuje ani po niekoľkých opakovaniach, pravdepodobne sme nevybrali správne homeopatikum a bude potrebné zmeniť liek. Kontaktujte svojho homeopata a poraďte sa s ním. Ak sa Váš stav napriek všetkému zhoršuje, neváhajte a navštívte lekára.

Pri chronickom ochorení užívame homeopatiká trošku inak. Liek nám väčšinou doporučí homeopat a ten aj určí, ako často ho treba užívať. Nemusíte sa obávať, ak liek dostanete len raz za mesiac. Niektorí svetoví homeopati dajú klientovi liek len 1 krát – 1 dávku, s výbornými výsledkami. Dôležitá je v tomto prípade kontrolná konzultácia. Homeopat zváži, ako postupuje terapia, ako sa mení stav klienta a ako ďalej postupovať.

Homeopatiká môžete užívať súčasne s bežnými liekmi, ktoré máte predpísané Vašim lekárom. Neovplyvňujú a nemenia ich účinok. V prípade zlepšenia stavu neprestávajte s predpísanou konvenčnou liečbou bez predchádzajúcej konzultácie. Homeopatiká nemajú nežiaduce vedľajšie účinky, avšak aj napriek tomu pre správny výber lieku sa obráťte na homeopata.