CRATAEGUS LAEVIGATA

HLOH OBYČAJNÝ

Hloh je tŕnitý ker alebo strom, ktorý patrí do čeľade Ružovité – Rosaceae. Jeho liečivé účinky využívali ľudia už od staroveku. Naši predkovia verili, že krík zasadený pred domom ich ochráni pred zlými energiami a prinesie im do života pokoj.

Pre čeľaď Rosaceae v homeopatii je charakteristická téma lásky. Láska medzi partnermi, romantická láska, hľadajú princa na bielom koni. Alebo majú problémy s láskou a zlomené srdce. Symbolom romantickej lásky je ruža. Aj lieky z ruží patria do tejto skupiny, ale bližšie sa pozrieme na hloh.

Podľa klasifikácie rastlín od Jana Scholtena patrí hloh do 12.štádia. Je preň typické, že „preháňa vo veciach lásky„. Majú sklon dávať druhému príliš veľa, a zároveň majú pocit, že okolnosti alebo ľudia sú proti nim. Môžu mať partnera – tyrana alebo oni sami sa správajú ako tyrani.

Rovnako ako vo fytoterapii tu nájdeme problémy so srdcom. Fyzicky môžeme vidieť napríklad: slabé srdce, srdcové zlyhanie, zápal srdcového svalu, hypertenziu, arteriosklerózu, anginu pectoris. Intenzívne búšenie srdca. Poškodené srdcové chlopne. Nepravidelný pulz, slabý, rýchly, pomalý… (Naozaj všelijaké srdcové problémy.)

Okrem srdcových ťažkostí sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, odpadávanie, závrate. V žalúdku je pocit na zvracanie. Končatiny sú studené, bledé alebo modré, môžu byť opuchnuté.

Je až zázračné, čo dokáže tento malý biely kvietok, čo poviete?

V tomto článku sú zhrnuté presnejšie homeopatické informácie. Napriek tomu, skôr, ako vyskúšate homeopatikum z hlohu, poraďte sa s homeopatom. Nie každý „vysoký tlak“ či „pomalý pulz“ bude potrebovať hloh. V homeopatii musia byť v súlade všetky stránky človeka – mentálna, fyzická, duchovná aj emočná.