Zuby a zubár

Večná téma… Každý z nás má skúsenosti s návštevou zubára. Mnohí práve tie negatívne. Ale nemusí to tak byť. V homeopatii máme niekoľko liekov, ktoré nám môžu pomôcť so „zubatými“ ťažkosťami.

Zároveň však chcem upozorniť, že určite neodporúčam nahradiť návštevu lekára homeopatikami. Cieľom tohto článku je skôr ponúknuť alternatívu, ktorá nám pomôže zvládnuť zákrok alebo urýchliť zotavenie.

Rozhodla som sa, že vyberiem niekoľko liekov, s ktorými mám dobrú skúsenosť ja sama alebo moja rodina.

Na úvod by sme mali začať s liečikmi pre bábätká. Tie, ktoré pomáhajú pri prerezávaní zúbkov. Toto je však rozsiahlejšia téma, preto si ju nechám na iný článok. 

GELSEMIUM SEMPERVIRENS

Ako prvé sa musíme odhodlať k návšteve zubára. Niektorí z nás to odďaľujú, čo najdlhšie, ak nás k tomu, pravdaže, neprinúti bolestivý stav. Ako si pomôcť? Keď pociťujete strach alebo úzkosť, ste slabý, akoby paralyzovaný, môžte siahnuť po lieku Gelsemium. Umožní našej mysli upokojiť sa a telu pomôže zmobilizovať svoje sily.

V ďalšom kroku môže nastať situácia, kedy zubný lekár nájde kaz a je potrebné zub opraviť. Dnes už je bežnou praxou, že zákrok je možné vykonať s anestéziou a teda bezbolestne. Ak však patríte k ľuďom, ktorí sa radšej vyhnú zbytočným chemickým liekom, znovu si môžete pomôcť homeopatikom. Hypericum je liek, ktorý nám pomôže pri vŕtaní zuba. Osobne si ho dám vždy pred vŕtaním a zvládam to v pohode. Samozrejme ide o individuálnu záležitosť. Každý máme iný prah bolesti. Teda hranica, kedy je bolesť už neznesiteľná, je u každého človeka rozdielna.

Ešte horšia situácia nastane, keď zub treba vytrhnúť. Tu sa už bez anestézie asi nezaobídeme. Môžeme si však pomôcť liekmi na zastavenie krvácania. Ako prvú pomoc použijeme liek Arnica montana. Tiež urýchľuje hojenie rán a pôsobí proti bolesti. Výborným liekom na zastavenie krvácania je aj Phosphorus. Vyberieme ho vtedy, keď krvácanie neprestáva a krv je jasnočervená.

Existuje ešte mnoho iných komplikácií so zubami. Dnes sme sa pozreli len na pár z nich. Ak máte pochybnosti, či vám homeopatia môže pomôcť s vašimi ťažkosťami, neváhajte kontaktovať svojho homeopata.