Prechladnutie

Opäť je tu jeseň… Je krásna so svojimi farbami a babím letom, ale vie nás aj potrápiť chladom, vlhkom, dažďom. V tomto období by sme mali posilniť obranyschopnosť organizmu – našu imunitu. Dostatočne dlhý odpočinok, vhodné oblečenie, zvýšené množstvo vitamínov… Veľmi užitočné môžu byť aj bylinky: šípky, rakytník, echinacea… 

V článku sa bližšie pozrieme na homeopatické lieky, ktoré nám môžu pomôcť pri prechladnutí.

Každý z nás pozná ten pocit, keď sa necítime vo svojej koži. Prichádza únava, bolesti kĺbov a svalov – „niečo na nás lezie“. V tejto chvíli, hneď na začiatku ochorenia, môžeme siahnuť po lieku ACONITUM. Je to krásna, avšak jedovatá rastlinka, prilbica modrá. Liek sme už spomínali ako súčasť základnej lekárničky. Pomôže pri prvotnom nepokoji, panike, šoku. Je užitočný aj pri horúčke, keď človek je veľmi smädný, nepotí sa. Pokožka je suchá horúca. Ochorenie prichádza po studenom suchom vetre.

Druhým liekom, ktorý je užitočný pri jesenných virózach je DULCAMARA. Pôvodná rastlina – ľuľok sladkohorký je jedovatá.  Typické pre Dulcamaru je, že ochorenie prichádza po vystavení vlhkému chladnému počasiu. Problémy nastanú po sedení na studenej zemi, keď sú ešte teplé dni, ale chladné noci. Často sú postihnuté priedušky, močový mechúr, ale aj koža, svaly alebo kĺby. 

RHUS TOXICODENDRON – typická je stuhnutosť a rozboľavenosť kĺbov a svalov, ktorá sa zlepšuje teplom, teplými obkladmi, masážou. Človek je nepokojný, potrebuje pohyb, aj v posteli sa stále vrtí, hľadá si lepšiu polohu.  Môže byť prítomná zimnica, pocit akoby ho oblievali studenou vodou.

Opačné prejavy má GELSEMIUM. Veľká únava, malátnosť, vyčerpanie. Človek môže mať pocit ťažkých nôh, hlavy, len leží, neudrží ani otvorené oči, nemá žiadnu silu. Môže byť prítomná zimnica, ktorá chodí hore dolu po chrbtici.

Vybrala som niekoľko liekov, ktoré však nemusia pokrývať Vaše prejavy ochorenia. Vtedy neváhajte a kontaktujte svojho homeopata, ktorý vyberie liek presne pre Vás. Ak ste v niektorom lieku spoznali Váš stav, objednajte si ho v lekárni a vezmite Vaše zdravie do Svojich rúk.