Dnes som sa rozhodla, že sa bližšie pozrieme na kašeľ. Pracujem s deťmi a v poslednej dobe okolo mňa všetci kašlú. Ešte šťastie, že nie na mňa 🙂 he-he.
Kašeľ je prirodzenou reakciou nášho tela, ktorou sa snaží dostať von z dýchacích ciest niečo, čo tam nepatrí. Keď sa pozrieme na duchovnú príčinu choroby, rôzna literatúra ponúka rôzne príčiny. Vyberám niektoré myšlienky: „Kašeľ súvisí so strachom.“ „Nepotláčajte svoje emócie. Smelo hovorte, čo si myslíte.“ „Deti odrážajú atmosféru v rodine. Ak chýba harmónia, mier a pokojná atmosféra majú choré horné dýchacie cesty.“ Našli ste sa? Alebo vaše dieťa? Niekedy stačí, že si uvedomíme svoje emócie a problém prestane. Naše múdre telo nám dáva signály, stačí počúvať.
Možno ste ešte nepočuli o duchovných príčinách chorôb, ale naozaj to dáva zmysel. Prečo niekto neochorie ani keď je vystavený mnohým vírusom a „všelijakým bacilom“. A naopak, prečo niekto chytí všetko, čo letí okolo neho? Presne záleží na jeho duchovnom nastavení. Nie je to nijako spojené s náboženstvom. Ide o vnútornú rovnováhu tela. Telesné, mentálne a emočné naladenie. Viac o duchovných príčinách si povieme v inom článku.
Vráťme sa späť ku kašľu. Môžeme si ho rozdeliť na suchý a vlhký produktívny kašeľ. Niekedy je zložitejšie rozlíšiť, o aký druh ide. Vlhký kašeľ je vtedy, keď človek vykašliava hlieny, odborne spútum. Po kašli sa nám na chvíľu uľaví, dýchacie cesty sa vyčistia a je lepšie. Pri suchom kašli je to horšie. Človek nevykašliava hlieny, kašeľ ho dráždi, ale neuľaví sa mu.
Aj v homeopatickej liečbe si rozlíšime lieky podľa týchto dvoch druhov kašľa. V článku opisujem len niekoľko málo liekov, ktoré častejšie používam, ale máme ich oveľa viac. Preto, ak vám nesedí ich opis s vašimi prejavmi kašľa, kontaktujte homeopata. Ten nájde presný liek práve pre vás.
SUCHÝ KAŠEĽ
ACONITUM: Typické slovo na prejavy tohto lieku je „náhly„. Náhly, prudký nástup ťažkostí. Náhly kašeľ, náhla horúčka… Často je prítomná úzkosť, strach o zdravie, o život. Je to prvý liek pri nočných záchvatoch laryngitídy u detí. Kašeľ začína po vystavení studenému suchému vzduchu alebo vetru. Zhoršenie nastáva v noci, po zaspatí. Prítomná je chuť na studené nápoje. Zlepšuje čerstvý vzduch.
Druhým liekom pri laryngitíde u detí je SPONGIA TOSTA. Kašeľ je suchý, dráždivý, ostrý akoby ste pílili dosku, brechavý alebo dusivý. Človek má pocit, akoby mal na tvári špongiu a nemôže kvôli tomu dobre dýchať. Je tu pocit pálenia v hrdle alebo hrudníku pri zakašľaní. Zhoršenie prichádza okolo polnoci, na studenom vzduchu či pitím studených nápojov. Naopak stav zlepšujú teplé nápoje, sedenie alebo ľah s vysoko podloženou hlavou.
SAMBUCUS NIGRA som viackrát použila pri bábätkách. Liek pomôže, keď má dieťatko upchatý nos, a preto nemôže dýchať ani sať. Pri tzv. suchej nádche, keď soplík netečie von, ale zateká do hrdla. Záchvaty dusivého kašľa prichádzajú v noci, pri nádychu počuť pískanie alebo chrčanie. Typické pre liek je modré sfarbenie pier a nechtov (Toto som v praxi zatiaľ nevidela. Nie vždy vidíme všetky príznaky, o ktorých píšem. Hľadáme však čo najpresnejšie.) Človek sa silno potí, po prebudení je celý mokrý od potu.
CUPRUM. Typický pre tento liek je kŕč. Či už človek koná kŕčovito alebo aj ťažkosti sú rovnaké. Je to liek na čierny kašeľ, astmu. V noci prichádzajú silné záchvaty kŕčovitého dusivého kašľa. Človek sa nemôže nadýchnuť ani rozprávať. Pri záchvate ho napína na zvracanie. Zlepšuje pitie studených nápojov.
Posledným vybratým liekom na suchý kašeľ je DROSERA. Človek má záchvaty tvrdého, hlbokého, bolestivého kašľa – musí si držať hrudník. Dýchacie cesty má podráždené, cíti šteklenie, suchosť. Zhoršenie prichádza medzi polnocou a 2. hodinou ráno. Stav zhoršuje pitie, jedenie, rozprávanie, spev. Kašeľ zhorší ľahnutie si, zlepšuje ho naopak sadnutie.