Nádcha

…tento poznáte: “ Ako sa volá smrteľná choroba muža na 6? SOPLÍK!“

No bez žartu zároveň dodávam, že aj obyčajný „soplík“ vie niekedy poriadne potrápiť. Napríklad malé bábätká, ktoré dýchajú výlučne noštekom, sa pri nádche veľmi trápia. Ale ani pre dospelého to nie je nič príjemné.

Preto, aby toto ochorenie nemalo apokalyptický charakter, ako v úvodnom vtipe, ponúkam vám niekoľko homeopatických typov, ktoré pri nádche pomôžu. Ako vždy v tejto liečbe, hľadáme čo najpresnejší liek podľa prejavov ochorenia. V článku uvádzam len niekoľko liekov, preto, ak nenájdete ten svoj, kontaktujte homeopata.

Nádchu, pri ktorej tečie z nosa, ako z kohútika, hlien je vodnatý a dráždivý zmierni ALLIUM CEPA. Nos a horná pera môžu byť až zodraté a boľavé. Nádcha sa zhoršuje v teplej miestnosti. Zlepší sa na chladnom čerstvom vzduchu. Môže byť prítomné kýchanie, bolesť hlavy alebo slzenie očí, ktoré nedráždi.

Ak vás trápi nádcha, ktorá je dráždivá, tečie, ale nos je úplne upchatý, skúste liek ARSENICUM ALBUM. (Znie vám názov povedome? Arzén? Správne! Liek je vyrobený z potencovaného Oxidu arzenitého. Bez obáv, práve riedením sa odstránia jeho pôvodné vlastnosti.) Typicá pre tento liek je pálivá bolesť, ktorá sa zlepší tlakom a horúcimi nápojmi. Nádcha sa zhoršuje chladom, na studenom vzduchu. Naopak, zlepší sa v teplej miestnosti.

Užitočným homeopatikom je KALIUM BICHROMICUM. Nádcha je hustá ťahavá, lepivá. Farba hlienu môže byť žltá alebo zelená. Sú postihnuté vedľajšie prínosové dutiny. Tento liek je u nás často používam. Spolu s naparovaním rýchlo a ľahko vyrieši upchatý nos. 

NUX VOMICA pomôže keď sa ráno budíte s úporným kýchaním, tečie vám z nosa počas celého dňa a naopak, v noci v posteli je nos upchatý. Stav sa zhoršuje na čerstvom vzduchu a po jedle. Zlepší sa v teplej miestnosti.

Uvedené lieky sú vhodné pri vírusových ochoreniach. Iné homeopatiká sú potrebné pri alergickej nádche. O nich si povieme v inom článku. Mimochodom, ak už máte dosť alergie, skúste homeopatiu…