Belladonna

Bella donna – v taliančine znamená krásna žena. Avšak atropa belladonna – ľuľkovec zlomocný je veľmi jedovatá rastlina. Ako to už býva, aj z jedovatých rastlín sa vyrábajú účinné lieky. V homeopatii sa pri výrobe lieku pôvodná látka vysoko riedi, čím sa stáva bezpečnou, avšak naďalej veľmi účinnou.

Belladonna je veľmi účinné homeopatikum. Ako prvé po nej siahnem pri horúčke. Typické prejavy, ktoré nám pomôžu rozhodnúť sa pre Belladonnu: Vysoká, rýchlo nastupujúca horúčka, rozhorúčenosť, teplo sála z chorého aj na niekoľko centimetrov od tela. Tvár má červenú, oči sú lesklé a zorničky rozšírené. Krčné tepny viditeľne pulzujú. Človek sa potí, ale potenie neuľavuje. Často nemá smäd. Deti sa môžu strhávať zo spánku, majú halucinácie, desivé vízie. Môžu byť prítomné kŕče, zášklby. Často má chorý  horúcu hlavu, ale ruky a nohy má studené.

Belladonnu môžeme použiť aj pri úpale alebo popáleninách, ak budeme vidieť prejavy popísané vyššie.

Typické pre tento liek je, ak ochoriete po umytí vlasov. Poznáte to: umyjete si vlasy a príde poštárka… Vybehnete za ňou von len na minútku a o pár hodín to začne… Skúste Belladonnu!

Výborne pomáha pri bolesti uší. Typická je pulzujúca bolesť v ušiach, horúca, červená koža, vysoká horúčka. Človek je citlivý na dotyk, na svetlo aj hluk. 

Angína s vysokou horúčkou, pulzovaním krčných tepien a opuchom krku. Človek je extrémne citlivý na dotyk a pohyb. Bolesť v krku je horšia na pravej strane.

Bolesti hlavy, pri ktorých pomôže Belladonna sú typické silnou, búšivou bolesťou. Človek má pocit, že mu ide vytlačiť oči, cíti tlak z hlavy smerom von. Bolesť sa začína v záhlaví a šíri sa do pravej časti čela a pravého oka. Je horšia okolo 15. hodiny alebo v noci. Bolesť zhoršuje svetlo, otrasy, predklon. Zlepší ju ležanie v tme, studený obklad a silný vonkajší tlak.