„Rastú mu zúbky…“

Zuby nás vedia častokrát veľmi potrápiť. Od malička, kým vyrastú a neskôr, keď sa menia za trvalé… Potom sa niekedy kazia, potom sa ozývajú „osmičky“… No a na koniec nás trápia, pokým si zaobstaráme umelú zubnú náhradu.

V tomto článku si popíšeme niekoľko liekov, ktoré pomôžu našim najmenším s prerezávaním zúbkov.  Kým sa vášmu drobčekovi  „vykľujú prvé tesáky“, čo býva okolo 6 mesiaca, môže byť nervózny, plačlivý či nahnevaný. Často si vkladá do úst rôzne hračky alebo prsty. Ďasienko ho omína, môže byť opuchnuté a červené. Dieťatko viac slintá. Ako prvú pomoc môžeme použiť chladné hryzátko. Pomôže aj masáž alebo žuvanie vhodnej látky. Máme však aj účinné homeopatiká, ktoré jemne a rýchlo uľavia vášmu malému pokladíku.

Najznámejším liekom pri prerezávaní zúbkov a liekom prvej voľby je CHAMOMILLA. Zdá sa vám názov povedomí? Áno, je to liek vyrobený z  harmančeka. Pomôže vtedy, keď dieťatko je veľmi podráždené, neznesie dotyk. Zobudí sa v noci kvôli bolesti. Ďasná sú bolestivé, tvár môže byť opuchnutá. Zhoršuje studený vzduch, tlak, teplé nápoje a jedlo. Dieťa vyžaduje nosenie na rukách. Chce nejakú hračku a vzápätí ju odhodí. Môže byť prítomná hnačka alebo teplota.

Druhým liekom, ak nepomôže Chamomilla alebo ak sedia prejavy, je ANTIMONIUM CRUDUM. Zuby sú citlivé. Zhoršenie prichádza večer a v noci v posteli, po studenom jedle a nápojoch. Neznesie dotýkanie sa zubov jazykom. Zlepšuje prechádzka na čerstvom vzduchu. 

Ak je prerezávanie zubov sťažené, môže pomôcť MAGNESIA CARBONICA. Zhoršenie opäť nastáva v noci v posteli, v prievane, na studenom vzduchu. Zlepšuje pohyb, studená voda, ľah na bolestivej strane.

A ešte jeden liek. Už niekoľkokrát spomínaná PULSATILLA. Bolesť sa  zhoršuje večer v posteli, teplým jedlom a nápojmi, teplými obkladmi. Naopak zlepšenie prichádza v chladnom vzduchu, studenými nápojmi a jedlom. Zlepšuje pohyb na čerstvom vzduchu, umývanie studenou vodou.

V závere článku opäť pripomínam: Ak nenájdete vhodný liek sami, kontaktujte svojho homeopata. Určite Vám ochotne pomôže nájsť vhodné similimim pre Vaše dieťatko.